چهارشنبه / ۲۴ آذر ۱۴۰۰ / ۱۹:۰۷
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۷۳۸
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

تاکید استاندار بر بازگشایی همه گذرگاه‌های مرزی استان

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نگاهمان بازگشایی، توسعه و روان سازی همه گذرگاه‌های مرزی استان است.

تاکید استاندار بر بازگشایی همه گذرگاه‌های مرزی استان
(چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰) ۱۹:۰۷

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ نشست کارگروه ویژه مرز ظهر امروز چهارشنبه به ریاست حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان و با حضور سردار گودرزی فرمانده مرزبانی ناجا و سایر مدیران مربوطه در استانداری برگزار شد.

حسین مدرس خیابانی در این نشست اظهار داشت: همه داشته مان در استان مرزی سیستان و بلوچستان استفاده از مرز است و نگاه و رویکردمان از یک نگاه حفاظتی و امنیتی به رویکرد استفاده از فرصتهای مرز با هدف توسعه تبادلات تجاری تغییر یافته است.

وی تصریح کرد: اقدامات خوبی در سایه همین نگاه در چند ماه گذشته انجام شده که البته ماحصل تلاش های استاندار و مسئولین سابق نیز هست.

استاندار گفت: براین باوریم که اگر اجازه ندهیم که در مرزهای ما کالا جابجا شود، باید بپذیریم که مواد مخدر،اسلحه و تروریست جابجا شوند و اگر مرزنشین ما نتواند امرارمعاش کند ممکن است کارهایی انجام دهد که به صلاح کشورمان نباشد.

وی بیان داشت: بر همین مبنا ابتدا همه گذرگاه های مرزی استان باید بازگشایی شود و در گام بعدی تعداد این گذرگاه ها افزایش یابد و زیرساخت‌های مورد نیاز آن فراهم شود.

مدرس خیابانی گفت: در دیدار با سفیر پاکستان،با اشاره به دیوار مرزی که پاکستان در مرز مشترک با استان احداث می کند، گفتم:با ساخت این دیوار تمام تبادلات و ترددهای مرزنشینان دو طرف مرز قطع میشود، پس باید گذرگاه های ریمدان، پیشین،کوهک، جالق و میرجاوه باز گشایی شوند.

وی خاطر نشان کرد: مرز ریمدان، پیشین، کوهک، جالق و میرجاوه باید بازگشایی شوند و تعداد این گذرگاه ها هم در مرز افغانستان و هم پاکستان اضافه شود.

استاندار در ادامه افزود: تلاش می‌کنیم که زیرساخت‌ها و رویه های تجاری را در مرزها تسهیل کنیم چرا که در حال حاضر گذر گذرگاه ها، پایانه ها و بازارچه ها مختصات و زیرساخت های لازم را به لحاظ داشتن امکاناتی نظیر پارکینگ، استراحتگاه، محدوده دیوارکشی، محل اسکان، انبار، ایکس ری و گیت ندارند و باید این زیرساخت‌ها در این نقاط فراهم شوند .

وی در خصوص مبادلات مرزی در پایانه میلک گفت: نگاه و تفکرمان در تجارت ایستایی نیست و باید روان سازی را در نقاطی که موانع وجود دارد ایجاد کنیم.

نماینده عالی دولت در استان افزود: مرز محل گذر است و محل ایستایی و کنترل نیست و قرنطینه در لب مرز و ارزیابی کالا در لب مرز بی معنی است و این امور باید در پس کرانه انجام شود و در پس کرانه ایستگاه‌ها و تیر پارک های برای انجام آنها ایجاد شود.

وی تصریح کرد: در مرز تنها دو دستگاه اصلی مرزبانی که جایش در لب مرز است و دیگری گمرک که در نقطه آخر کالا را ارزیابی کند، حضور داشته باشند که تلاش خواهیم کرد این امر را عملی نماییم.

مدرس خیابانی در ادامه خاطرنشان کرد: هرگونه توسعه تجاری باید با پیوست امنیتی صورت گیرد چرا که به هیچ وجه نباید به ازای تامین معیشت، جان و ناموس مرزنشین در معرض تهدید قرار گیرد.

وی بیان داشت: اصل امنیت یک اصل انکار ناپذیر است و تلاش می‌کنیم این ملاحظات و خط قرمز ها را رعایت کنیم اما این ملاحظات نباید توسعه تبادلات مرزی را مخدوش نمایند.

سردار گودرزی فرماندهی مرزبانی ناجا در این نشست اظهار داشت: موضوعات امنیتی استان در سایه فعالیت‌های اقتصادی حل می‌شود و مرزبانی با هر فعالیتی که موجب تغییر در وضعیت اقتصادی استان شود هماهنگ خواهد بود و از آن حمایت می کند.

وی تاکید کرد: ما در هر نقطه از مرز که برای توسعه تبادلات مرزی باید تقویت شود پای کار خواهیم بود و اصلاح فرایندها را در دستور کار قرار می دهیم.

وی در خصوص روان‌سازی ترددها در مرز میلک اظهار داشت: پس از حضور و بازدید از پایانه میلک، تصمیمات لازم برای روان سازی ترددها از سوی مرزبانی اتخاذ خواهد شد.


تعداد بازدید : ۵۳۶
(چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰) ۱۹:۰۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید