چهارشنبه / ۲۷ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۹:۰۵
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۹۶۱
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

بانک مرکزی پرداخت تسهیلات به سیل زدگان جنوب استان را ابلاغ کرد

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بنابر اعلام مدیر کل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، پرداخت مبلغ ۳ هزار و ۹۳۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به سیل زدگان جنوب استان از سوی این بانک به بانکهای عامل ابلاغ شد.

بانک مرکزی پرداخت تسهیلات به سیل زدگان جنوب استان را ابلاغ کرد
(چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۰) ۱۹:۰۵

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ حسین مدرس خیابانی "استاندار" گفت: با پیگیری مسئولان استانی و پیشنهاد وزارت کشور، هیئت محترم وزیران در جلسه ۲۲ دیماه ۱۴۰۰ در خصوص پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت به منظور جبران خسارات ناشی از سیل و آبگرفتگی مناطق مسکونی شهرستان های استان سیستان و بلوچستان موافقت کرد که از سوی بانک مرکزی به بانک های عامل: تجارت، ملت، مسکن، رفاه کارگران و سپه ابلاغ شد.

وی افزود: بر اساس مصوبه هیئت دولت این تسهیلات با سود و کارمزد ۴ درصد در مناطق روستایی و ۵ درصد در مناطق شهری با راهبری بانک مرکزی جمهوری اسلامی از طریق بانک‌های عامل با معرفی دستگاه‌های اجرایی ذیربط به منظور جبران خسارات ناشی از سیل و آبگرفتگی مناطق مسکونی شهرستان های استان با ضمانت زنجیره‌ای پرداخت می‌شود.

استاندار سیستان و بلوچستان همچنین گفت: بدهی، معوقات و چک برگشتی احتمالی آسیب‌دیدگان به بانک ها؛ مانع دریافت این تسهیلات نخواهد بود.

وی افزود: این تسهیلات برای بازسازی اماکن مسکونی شهری و روستایی، تعمیر اماکن مسکونی و تجاری شهری و روستایی تا سقف مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال، تامین لوازم معیشتی اعم از لوازم خانگی، سرمایه ای تجاری و مسکونی تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال خواهد بود.

استاندار اضافه کرد: بنابه تصمیمات متخذه در کمیسیون اعتباری مورخ ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۰ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مقرر گردید؛ تا زمان اخذ مصوبه اصلاحی دولت، بانک‌های عامل تسهیلات مربوطه را با اخذ تضمین از سازمان برنامه و بودجه کشور با نرخ‌های یارانه ای اعطا نمایند.

وی افزود: همچنین به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبلغ ۹ هزار و یکصد و پنجاه و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال از محل منابع بند (م) ماده (۲۸) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت( ۲) مصوب ۱۳۹۳ برای جبران خسارات وارد شده به بخش‌های مسکونی و تاسیسات زیربنایی ناشی از وقوع سیل دی ماه سال جاری در شهرستان های استان سیستان و بلوچستان در اختیار دستگاه‌های اجرایی ذیربط قرار می گیرد تا هزینه شود.

گفتنی است این مبلغ شامل؛ کمک بلاعوض جهت احداث ۶۰۰ واحد مسکونی شهری به ازای هر واحد تا سقف مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت احداث ۱۵۰۰ واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد تا سقف مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تعمیر ۲ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی و تجاری به ازای هر واحد تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تامین ۶۰۰ واحد اسکان موقت شهری به ازای هر واحد تا سقف مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تامین اسکان موقت روستایی به ازای هر واحد تا سقف مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال، هزینه های پشتیبانی و ارائه خدمات فنی و مدیریتی و آواربرداری، کمک بلاعوض جهت تأمین لوازم معیشتی لوازم خانگی و سرمایه‌ای ۲۱۰۰ واحد مسکونی و تجاری آسیب‌دیده به ازای هر واحد تا سقف مبلغ یکصد و پنجاه میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت فوت سه نفر از شهروندان، بازسازی و تاسیسات زیربنایی می باشد.

تعداد بازدید : ۱,۲۳۷
(چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۰) ۱۹:۰۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید