چهارشنبه / ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ / ۲۱:۲۰
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۱۳۰
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

بخش معدن، پیشران فعالیت‌های توسعه سیستان و‌بلوچستان است

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: معدن یکی از مهمترین مزیتها در سند توسعه استان به شمار می‌رود و با توجه به ظرفیتهای معدنی استان، شکوفایی این بخش پیشران توسعه استان محسوب می‌شود.

بخش معدن، پیشران فعالیت‌های توسعه سیستان و‌بلوچستان است
(چهارشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۱) ۲۱:۲۰

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ وجیه‌اله جعفری معاون وزیر صمت و رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و هیات همراه با حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و ‌بلوچستان دیدار کرد.

استاندار در این جلسه اظهار داشت: با توجه به شرایط خشکسالی حاکم بر استان، توجه به بخش معدن استان که از مزیت‌های سیستان و بلوچستان می باشد، به معیشت مردم استان کمک بسزایی خواهد نمود.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد:با حضور سرمایه گذاران معدنی استان، بهره‌مندسازی مردم استان از حضور این شرکتها اولویت ماست.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه معادن استان در مناطق دور افتاده و روستاها می باشد، در کنار معادن، ایجاد صنایع معدنی وابسته، به معیشت روستائیان و همچنین محرومیت زدایی و توسعه مناطق دور افتاده استان کمک بسزایی خواهد نمود.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور هم در این جلسه بیان داشت: توجه و تقویت بخش معدن، ضامن توسعه همه جانبه سیستان و بلوچستان خواهد شد.

وجیه‌اله جعفری ادامه داد: اولویت ما در استان سیستان و بلوچستان سرعت بخشیدن به روند فعالیتهای پروژه ها در استان می باشد.

وی خاطرنشان کرد: در سیستان و‌بلوچستان به غیر از محدوده ی بزرگ مس جانجا در شمال استان محدوده های مهم دیگر ی هم وجود دارد که توجه به این محدوده های معدنی در توسعه استان تاثیرگذار خواهد بود.

در پایان این جلسه مقرر شد؛ به‌منظور تربیت نیروی انسانی ماهر جهت تراش انواع گوهر سنگ در استان سیستان و بلوچستان با هماهنگی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)زیر نظر طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور از محل مسئولیت‌های اجتماعی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تعداد پنج کارگاه تراش گوهر سنگ در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرهای زابل، زاهدان، میرجاوه، خاش و سراوان و از محل مسئولیت‌های اجتماعی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات تعداد شش کارگاه تراش در مراکز فنی و حرفه‌ای شهرهای چابهار، قصرقند، نیک‌شهر، فنوج، دلگان و راسک تجهیز و راه‌اندازی شود.

همچنین توافق شد ایمیدرو راه دسترسی معدن مس سیااستراگی را به طول ۲۲ کیلومتر با مشارکت بهره‌بردار و همکاری اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان احداث نماید.

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران نیز بررسی و احداث راه دسترسی از شهرستان نیمروز به معدن مس جانجای از محدوده سه راهی چاه‌خرما تا دهستان سفیدابه را با همکاری اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان را عهده‌دار شد.

شایان ذکر است؛ مقرر شد؛ اداره کل منابع طبیعی استان همکاری لازم در خصوص استحصال مواد معدنی از آب دریا در محدوده شهرستان چابهار با وسعت ۸۲۴کیلومترمربع با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عمل آورد و نسبت به ارسال پاسخ تسریع نماید تا عملیات اجرایی پروژه سریع تر آغاز شود.

با توجه به کاهش محدوده صداکی و بدهی در منطقه کوه بیرک سراوان به میزان ۵کیلومترمربع؛ مقرر شد اداره کل حفاظت محیط زیست مجوز مشروط فعالیت معدنی را صادر نماید و ایمیدرو نیز مکلف سد عملیات اکتشافی را با رعایت ملاحظات زیست محیطی آغاز نماید.

تعداد بازدید : ۱,۱۲۰
(چهارشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۱) ۲۱:۲۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید