دوشنبه / ۹ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۱:۵۷
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۲۹۲
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار سیستان و بلوچستان:

آبگیرها و سواحل منطقه مکُران ایمن‌سازی می‌شود

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه آبگیرها، هوتگ‌ها و سواحل منطقه مکُران ایمن‌سازی می‌شود گفت: تمامی هوتگ‌ها در چابهار، کنارک و دشتیاری باید به بهترین شکل و در کوتاه‌ترین زمان ممکن حصارکشی شوند.

آبگیرها و سواحل منطقه مکُران ایمن‌سازی می‌شود
(دوشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۱) ۱۱:۵۷

حسین مدرس خیابانی در بازدیداز هوتگ‌ها و آبگیرهای چابهار و دشتیاری اظهار داشت: یکهزار و ۷۰ هوتگ و آبگیر داریم که به نوعی تامین کننده معاش و کار و شغل و پرورش دام و گاهی اوقات هم تامین کننده آب آشامیدنی هستند.

وی تصریح کرد: با هر بارندگی در این هوتگ‌ها، آب صدها هکتار از زمین‌های کشاورزی و بخش دامداری تامین می‌شود.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: نکته ای که برای ما مهم است حفظ نگهداری مناسب از این هوتگ‌ها بوده تا دیگر شاهد تکرار حوادث تلخی همچون غرق‌شدگی فرزندان‌مان نباشیم.

وی تاکید کرد: موضوعی که اکنون به همه فرمانداری‌ها ابلاغ شده این است که متولی اصلی هوتگ‌ها سازمان جهاد کشاورزی است که در راس آن‌ها فرماندران، گروه‌های مردمی و جهادی، محیط زیست و بنیاد مسکن بوده به علاوه آموزش و پرورش چراکه برخی از هوتگ‌ها در مسیر عبور و مرور دانش‌آموزان واقع شده و نزدیک مدارس است که همه باید نسبت به ساماندهی آبگیرها کمک کنند.

مدرس خیابانی بیان داشت: باید در بخشی از این هوتگ‌ها الزامات بهره‌برداری همچون پله‌زنی و پمپ ایجاد شود که جهاد کشاورزی در قالب یک دستورالعمل این موضوع را در دستور کار قرار می‌دهد و چون بخشی از این آبگیرها در زمین‌های شخصی است، برای استفاده روستاییان و مردم است که آنها خودشان برای حفظ بهتر آبگیرها و بهره‌برداری مناسب باید به الزامات ذکر شده توجه کنند.

وی تصریح کرد: موضوع دیگری که برای ما مهم هست بحث امنیتی این هوتگ‌ها و آبگیرها است و تمامی هوتگ‌ها باید در نقطه ایده‌آل حصارکشی شود و هوتگی برای ما امن است که حصار کشی شده باشد، منتها تا قبل از آن قرار شده است که اولویت‌های هوتک‌ها تعیین شود، تابلوهای اعلام خطر نصب شود و تا آن زمان متولیان بتوانند در اطراف هوتگ‌ها خاکریزی کرده و نوار خطر بکشند و حتی قبل از فنس‌کشی هم مراقبت کنند تا اتفاق ناگواری رخ ندهد.

وی اضافه کرد: اگر مجددا اتفاق ناگواری امکان دارد هوتگ‌هایی که به عنوان یک ظرفیت و فرصت برای کشاورزی و دام پروری استفاده می‌شوند به عنوان تهدید تلقی شود.

استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید بر لزوم استفاده از نیروهای جوان و جهادی برای ساماندهی این آبگیرها اظهار داشت: شرکت‌های دانش‌بنیان را برای همین مواقع لازم داریم که بیایند و روش‌هایی را برای حفظ و نگهداری هوتگ‌ها و آبگیرها ارائه بدهند تا بتوانیم بهره‌برداری خوبی از آنها داشته باشیم.

استاندار سیستان و بلوچستان در سفر به منطقه مکُران، ضمن حضور در نشست ایمن‌سازی هوتگ‌ها و سواحل در آیین کلنگ‌زنی مدرسه سه کلاسه خیرساز و محل احداث آبگیرهای جهاد کشاورزی شرکت کرد.

مدرس خیابانی همچنین از پایانه مرزی ریمدان بازدید و از نزدیک مشکلات و موانع پیش روی این پایانه را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

تعداد بازدید : ۱,۳۱۴
(دوشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۱) ۱۱:۵۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید