شنبه / ۱۱ تیر ۱۴۰۱ / ۱۷:۴۲
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۳۸۰
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

عملکرد دولت سیزدهم در سیستان و بلوچستان از زبان استاندار

استاندار سیستان و بلوچستان در گفت و گو با رادیو جوان عملکرد دولت سیزدهم در استان را تشریح کرد:

عملکرد دولت سیزدهم در سیستان و بلوچستان از زبان استاندار
(شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱) ۱۷:۴۲

➖بحث اشتغال و رفع بیکاری جوانان استان از دو مسیر پیگیری می شود؛ یکی از محل اجرای طرحهای اقتصادی و دیگری تکمیل زیربناها که خود پروژه‌های عمرانی هم باعث ایجاد اشتغال در استان شده است.

➖بزرگترین مشکل در استان خشک سیستان و بلوچستان؛ مسئله آب است به ویژه در منطقه سیستان که متاسفانه در تداوم خشکسالی ها بارندگی بسیار ناچیز بوده و در طرح جهاد آبرسانی که در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته ۲۰۰۰ روستای سیستان و بلوچستان مشمول این طرح قرار گرفتند که در این راستا آبرسانی به ۴۰ روستا انجام شده و صد روستا نیز در مرحله تجهیز کارگاه قرار دارند.

➖به منظور تامین آب شرب شهر زاهدان حفر ۱۰ حلقه چاه در منطقه حرمک در دستور کار قرار گرفته که تاکنون پنج حلقه وارد مدار شده و بهره برداری از پنج حلقه چاه دیگر نیز تا چند روز آینده انجام خواهد شد.

➖در مجموع برای تامین آب در سراسر استان؛ در ۱۵۰ نقطه حفر چاه، کف شکنی و لایروبی انجام شده است.

➖چاه های ژرف نوآوری جدیدی است که در کوتاه مدت می تواند مشکل آب استان را حل کند بنابراین نیازمند حفر ۱۰۰ حلقه چاه ژرف در استان هستیم؛ پس از سه چاه ژرف منطقه سیستان چهارمین چاه ژرف در منطقه گشت سراوان حفر شد که در عمق ۱۶۰۰ متر به آب رسید.

➖با توجه به بارش باران های فصلی و اهمیت جمع آوری آبهای سطحی از معابر شهر ها؛ بخشی از سیستم فاضلاب کنارک اجرا و تا آخر تیرماه به بهره برداری می رسد و بخشی نیز تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

➖یکی از اولویت های مهم استان راه؛ است و از زمان شروع به کار دولت ۶۳ کیلومتر راه دو بانده را تا پایان سال ۱۴۰۰ تحویل دادیم و ۲۴۰ کیلومتر نیز در دست احداث داریم.

➖با وجود اینکه شاهد کمترین آمار تصادفات کشور در سیستان و بلوچستان هستیم اما متاسفانه به دلیل عدم وجود راه های استاندارد و بروز تصادفات رخ به رخ بیشترین آمار کشته ها و تلفات انسانی مربوط به سیستان و بلوچستان است.

➖تکمیل و بهره برداری پل بزرگ نهراب در منطقه سیستان و احداث ۸ پل در جنوب استان از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم در سیستان و بلوچستان است.

➖در طرح جهش مسکن به لحاظ پیشرفت پروژه، رتبه اول کشور متعلق به سیستان و بلوچستان است و یک هزار واحد مسکونی قبل از نیمه دوم سال آماده تحویل می شود.

➖راه آهن زاهدان به خاش تقریبا تکمیل شده و تا ۱۵ روز آینده به بهره برداری می رسد.

➖با تکمیل فرودگاه سراوان در آینده نزدیک شاهد انجام پرواز تهران - سراوان و بالعکس از این فرودگاه خواهیم بود.

➖به منظور سهولت در تردد تجار و مسافران، مقدمات راه‌اندازی خط مسافربری دریایی چابهار به عمان انجام شده است.

➖دو شاخص بهداشت و درمان و آموزش بسیار مهم و در اولویت بوده و در این راستا ۲۰۰۰ کلاس که اکثرا به صورت مدارس شبانه‌روزی و هنرستان خواهد بود، تا پایان سال تحویل داده می شود.

➖اجرای پروژه ۱۶۰۰ کیلومتر فیبر نوری زمینی در برنامه کاری شرکت مخابرات قرار گرفته شده و این پروژه به منظور سهولت در تبادلات مرزی در مرزهای استان انجام می شود.

➖مهمترین مزیت استان؛ مرزهای طولانی است ۱۶۰۰ کیلومتر مرز با کشورهای پاکستان، افغانستان و عمان فرصت خوبی برای مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری می باشد.

➖تعداد ۶ بازارچه خرده فروشی در مرزها مستقر می شود بازارچه پیشین تا پایان تیرماه به بهره برداری می رسد.

➖با توجه به خشکسالیها و به منظور حل مشکل اشتغال در منطقه سیستان؛ بسته اشتغال سیستان با اعتبار ۸۷۰ میلیارد تومان تهیه شده که برای ۳۲ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می کند.

➖استان و بلوچستان با وجود معادن غنی طلا و مس؛ جزو استان های برتر کشور در حوزه معادن است و شرکت های بزرگ کشور از جمله "شستا"، "چادرملو" و "گل‌گهر" در پروژه های معدنی استان فعال شده اند.

➖۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد اشتغال به استان اختصاص داده است.

➖در حوزه توجه به پروژه های ورزشی، ۴۰ زمین چمن در استان احداث شده و تجهیز و تکمیل پروژه های ورزشگاه المپیک زاهدان، زهک و زابل در حال اتمام است.

تعداد بازدید : ۱,۶۰۴
(شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱) ۱۷:۴۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید