پنج شنبه / ۱۶ تیر ۱۴۰۱ / ۱۸:۱۳
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۴۰۰
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

با حضور استاندار سیستان و بلوچستان

جلسه کمیته هماهنگی و همکاری استان های مرزی با افغانستان در مشهد برگزار شد.

با حضور استاندار سیستان و بلوچستان
(پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱) ۱۸:۱۳

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ در این نشست علاوه بر استاندار سیستان و بلوچستان،نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان، رئیس کل گمرک ایران،‌فرمانده مرزبانی کشور، استاندار خراسان رضوی و معاونین استانداران سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی حضور داشتند.

بنابر این گزارش، در این نشست مقرر شد با توجه به اینکه یکی از سیاست های ابلاغی رییس جمهور در خصوص افغانستان مربوط به مرزهای دو کشور است در این راستا با اقدماتی نظیر روان سازی، هوشمند سازی و تکریم ارباب رجوع، توجه به توسعه مرزنشینی در بعد اقتصادی و همچنین جذب سرمایه های خارجی بتوان در زمینه توسعه اقتصاد تولید محور در مرزهای مشترک گام برداشته شود.

همچنین با توجه به مدیریت واحد مرزی و ایجاد هم افزایی می‌توان از همه ظرفیت های محلی، ملی و حتی فراملی بهره گرفت تا مرزهای بین دو کشور را به مرزهای اقتصادی تبدیل و اینگونه مرزها می توانند موجب تقویت امنیت مرز و کمک به مرزبانان ما شود و از طرفی به مرزنشینان نیز دربعد اقتصادی کمک کند.

برای تحقق دستورات رئیس جمهور سه کمیته مرکزی در حوزه راهبری، کمیته هماهنگی و همکاری ها بین استانهای مرزی و کمیته درون استانی تشکیل شده است و در جلسه امروز ابلاغیه رئیس جمهور مرور شد.

هدف از تشکیل این کمیته ایجاد وحدت رویه بین سه استان مرزی برای اجرای راهکاری عملیاتی محلی است، در عین حالی که هر دستگاه ماموریت ذاتی خود را انجام می دهد، تعامل بین استان ها نیز وجود داشته باشد.

تشکیل کمیته هماهنگی و همکاری های مشترک استان های هم مرز با افغاستان می تواند با ایجاد وحدت رویه در تصمیم ها از بروز تعارضات و روابط متفاوت با طرف مقابل جلوگیری کرده و در ارتباط با کمیته مرکزی خط مشی مشخصی برای حرکت استانهای مرزی در تعامل اقتصادی با افغانستان ایجاد کند.

گفتنی است؛ استانداران و مدیران دستگاه های مرتبط با حوزه های مرز، شامل ۱۶ سازمان و دستگاه اقتصادی، نظامی و انتظامی، در جلسه کمیته هماهنگی و همکاری های مشترک استانهای هم مرز با افغانستان حضور داشتد تا در راستای اجرای سیاست های ابلاغی رئیس‌جمهور در حوزه افغانستان گام بردارند.


تعداد بازدید : ۱,۵۵۷
(پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱) ۱۸:۱۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید