یکشنبه / ۲ اَمرداد ۱۴۰۱ / ۲۱:۱۹
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۴۴۸
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

ساخت سریال با خواستگاه سیستان و بلوچستان آرزوی مردم استان است

استاندار گفت: ساخت سریال تلویزیونی با خواستگاه سیستان و بلوچستان آرزوی مردم استان است که اکنون با ساخت سریال "روزی روزگاری کندو" این آرزو محقق خواهد شد.

ساخت سریال با خواستگاه سیستان و بلوچستان آرزوی مردم استان است
(یکشنبه ۲ اَمرداد ۱۴۰۱) ۲۱:۱۹

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ نشست استاندار سیستان و بلوچستان با دست‌اندرکاران ساخت مجموعه سریال "روزی روزگاری کندو" و با حضور معاونین استاندار و مدیران مرتبط استان در استانداری برگزار شد.

حسین مدرس خیابانی، استاندار ساخت سریال با خواستگاه سیستان و بلوچستان را آرزوی مردم استان عنوان کرد و افزود: این که استان سیستان و بلوچستان خاستگاه ساخت یک سریال شود آرزوی مردم است و این فرصتی بسیار مغتنم برای شناساندن و به تصویر کشیدن همه ظرفیت ها و ارزش های قومی و فرهنگی و ظرفیت‌ها، جاذبه های جغرافیایی و خدادادی استان است که با استفاده از ظرفیت و زبان هنر به تصویر کشیده شود.

وی به ظرفیت های استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: به جرأت می توان گفت هیچ یک از این ظرفیتها را استانهای دیگر هم زمان برخوردار نیستند و ساخت این سریال تلویزیونی در استان فرصتی ارزشمند برای به تصویر کشیدن این ظرفیتهاست‌.

استاندار با اشاره به سند تحول و توسعه اظهار داشت: در سند تحول و توسعه به ۶ مزیت تحول اشاره شده است که اولین مزیت پهناور بودن سرزمین است و یکی از ملاک های قدرت پهناور بودن عنوان شده که سیستان و بلوچستان پهناور ترین استان کشور است.

وی دومین مزیت مورد اشاره در سند تحول و توسعه را ظرفیت جوانی و نیروی انسانی عنوان کرد و افزود: جوانی جمعیت یکی از ملاک های قدرت است که ۶۴.۶ درصد جمعیت سیستان و بلوچستان زیر سن ۳۰ سال هستند و جوان ترین استان کشور هستیم و از این منظر ظرفیت بی‌بدیلی را در بین استان ها دارا هستیم.

مدرس خیابانی سومین مولفه قدرت را در سند تحول و توسعه ظرفیت مرز عنوان کرد و افزود: بسیاری از مجادله های بین المللی و جنگ ها بر سر گسترش مرزها و داشتن آبراه است و بسیاری از کشورهای دنیا به دنبال این هستند که به آبهای آزاد دسترسی پیدا کنند که بر این اساس سیستان و بلوچستان ۱۶۰۰ کیلومتر مرز را داراست که به تنهایی می توان گفت به اندازه ۲۰ استان دارای مرز است.

وی ادامه داد: برای تشریح اهمیت فرصت مرز می توان گفت که هر ۱۰ کیلومتر گذر مرزی می تواند یک کشور را نجات دهد.

استاندار چهارمین مولفه قدرت را دسترسی به دریا و آبهای آزاد عنوان کرد و افزود: تنها استانی که به آبهای آزاد متصل است، استان و بلوچستان است و این ویژگی را هیچ کدام یک از استان‌های کشور ندارند.

این مقام پنجمین مقوله قدرت را ظرفیت معادن عنوان کرد و افزود: سیستان و بلوچستان رنگین کمانی از معادن است و در معادن مس و طلا رتبه های یک تا سه کشور را داراست و معادن غنی سنگ و کانی های فلزی و غیرفلزی و فلزات اساسی را در این استان وجود دارد و جزو پنج استان معدنی کشور شناخته شده ایم.

مدرس خیابانی تصریح کرد: ششمین مولفه قدرت، مولفه انرژی است که استان سیستان و بلوچستان اولین استان برای جذب انرژی تابشی خورشید و اولین استان برای جذب انرژی باد است و هیچ یک از استان‌های کشور بلحاظ ظرفیت برخورداری از انرژی های تجدید پذیر همانند سیستان و بلوچستان نیستند.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه سریال روزی روزگاری کندو با زمینه میراث فرهنگی ساخته خواهد شد، سیستان و بلوچستان به لحاظ میراث فرهنگی نیز غنی است و شهر سوخته با تمدن هفت هزار ساله یکی از این میراث غنی است و تمدن تاریخی آن یکی از قدیمی ترین تاریخ تمدن ها در کشور است.

استاندار ادامه داد: سیستان و بلوچستان یکی از زیباترین سواحل کشور را نیز داراست و سواحل چابهار و پسابندر از زیباترین سواحل کشور هستند.

وی بیان داشت:همچنین این استان رنگین کمانی از قومیت ها و طوایف است و در عین حال همزیستی مسالمت بین اقوام را می توان به تصویر کشید.

استاندار در بخشی دیگر به ظرفیت های ورزشی استان نیز اشاره کرد و افزود: ظرفیت های ورزشی نیز یکی از مزیت هایی است که می توان آن را به گونه‌ای به تصویر کشید چرا که ۲۸۶ قهرمان در سطح ملی و ۱۵۰ قهرمان در سطح جهانی داریم.

گفتنی است در این نشست که به دستور استاندار،جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی مرتبط استان حضور داشتند؛ استاندار بر همکاری و هماهنگی این دستگاهها با مجموعه دست اندرکاران ساخت سریال روزی روزگاری کندو تاکید کرد.

به گفته احمدرضا درویش کارگردان سریال "روزی روزگاری کندو" قرار است با استفاده از ظرفیت های بومی استان از جمله لباس محلی، لهجه های محلی، غذاهای محلی و زیست بوم استان تهیه شود و در ایام نوروز سال ۱۴۰۲ از شبکه های ملی آماده پخش شود.

تعداد بازدید : ۱,۳۳۳
(یکشنبه ۲ اَمرداد ۱۴۰۱) ۲۱:۱۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید