یکشنبه / ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ / ۱۱:۳۱
سرویس : مطالب ویژه
کد خبر : ۱۱۶۰۵
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس مطالب ویژه

جهاد آبرسانی از هامون تا مکران / اجرای بزرگ ترین طرح آبرسانی کشور در سیستان و بلوچستان

جهاد آبرسانی از هامون تا مکران / اجرای بزرگ ترین طرح آبرسانی کشور در سیستان و بلوچستان
(یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱) ۱۱:۳۱

خشکسالی و و کمبود آب در روستا های سیستان و بلوچستان در سال‌های گذشته با وجود بارش‌های سیل‌آسا، ضرورت تامین آب در این مناطق را به عنوان یکی از کانون های مهم جمعیتی استان را دو چندان کرده است.

روایت تنش آبی سیستان و بلوچستان قصه پر غصه ای بود که در دولت سیزدهم با نگاه ویژه رئیس جمهور برای حل این معضل تدبیری دیگر اندیشیده شد و طرح جهاد آبرسانی آغاز شد و هم اینک نیز با جدیت دنبال می‌شود.

با پیگیری های وزارت نیرو طرح جهاد آبرسانی به عنوان یک ضرورت در کشور اجرایب شد و بیشترین تعداد روستا در این طرح به استان سیستان و بلوچستان اختصاص پیدا کرد.

جهاد آبرسانی یکی از بزرگترین طرح های عمرانی سیستان و بلوچستان بوده و یکی از طرح های مهمی محسوب می شود که برای کاهش تنش آبی در استان در حال اجراست که در این گزارش به اختصار به روند اجرای این طرح خواهیم پرداخت.

۱۷۵۱ روستا سهم سیستان وبلوچستان

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: خوشبختانه با همت دولت سیزدهم قرارگاه جهاد آبرسانی تشکیل شده که ۱۷۵۱ روستا سهم استان سیستان و بلوچستان است.

وی ادامه داد: دو ویژگی مهم سیستان و بلوچستان جوانی جمعیت و تعدد جمعیت روستایی است که این امر نشان می‌دهد باید خدمات فراوانی را به حوزه روستا اختصاص دهیم.

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: آبرسانی یکی از عواملی است که برای جلوگیری از مهاجرت به آن نیاز داریم.

مدرس خیابانی افزود: از مجموع ۱۷۵۱ روستای طرح جهاد آبرسانی تاکنون ۸۱ روستا به طور کامل آبرسانی شده و برنامه ریزی لازم برای استفاده از منابع آبی جدید در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه طرح جهاد آبرسانی بزرگترین طرح آبرسانی تاریخ جمهوری اسلامی در استان است، خاطرنشان کرد: برای تامین آب استان همزمان چند مسیر دیگر را نیز ادامه می دهیم که یکی از آنها خط انتقال آب دریای عمان است.

مهمترین مشکل این استان کمبود آب است که در دولت سیزدهم به آن توجه بسیاری شده، همچنین تاکید رییس جمهور بر تامین آب مورد نیاز منطقه با اجرای طرح های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مردم را امیدوار به آینده روشن کرده است که در صورت تحقق این طرح ها توسعه و پیشرفت منطقه دیگر برای مردم آرزو نیست.

تعداد بازدید : ۱,۴۳۵
(یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱) ۱۱:۳۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید