سه شنبه / ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ / ۰۷:۴۱
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۸۹۴
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
در نشست وضعیت پایش آب استان‌ها

تامین حقابه از رودخانه هیرمند ضرورت جدی برای تامین آب پایدار سیستان و بلوچستان است

معاون عمرانی وزارت کشور در نشست وضعیت پایش آب استان سیستان و بلوچستان گفت تامین حقابه از رودخانه هیرمند، ضرورت جدی برای بهره‌مندی از آب پایدار این استان است.

تامین حقابه از رودخانه هیرمند ضرورت جدی برای تامین آب پایدار سیستان و بلوچستان است
(سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱) ۰۷:۴۱

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ نشست وضعیت پایش آب استان سیستان و بلوچستان به ریاست مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی وزارت کشور و با حضور معاون عمرانی استانداری سیستان و بلوچستان و مدیران استانی مرتبط در محل وزارت کشور برگزار شد.

در این نشست معاون عمرانی استانداری سیستان و بلوجستان آخرین وضعیت آب شرب استان سیستان و بلوچستان ارائه داد.

براساس گزارش ارائه شده، استان سیستان و بلوچستان با میانگین بارش ۱۰۶ میلی متر جزء استان های کم بارش کشور است و با توجه به اسکان جمعیت سه میلیون نفری نیازمند سرمایه گذاری جدی در حوزه آبرسانی پایدار است.

معاون عمرانی استانداری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه استان دارای سه اقلیم شمال، مرکز و جنوب است؛ گفت: شمال استان که منطقه سیستان را تشکیل می دهد به لحاظ منابع آبی وابسته به رودخانه مهم هیرمند است.

وی در همین خصوص گفت: تامین حقابه کشور از محل این رودخانه که از افغانستان جاری است براساس توافق منعقد شده میان دو کشور که میزان حقابه ۸۲۰ میلیون متر مکعب در سال است اولویت و ضرورت جدی است.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان اضافه کرد: حوزه مرکز استان هم که شامل زاهدان می شود به لحاظ منابع آبی وابسته به آب های زیر زمینی است و در این راستا احداث حلقه های چاه و سرمایه گذاری در حوزه آب های ژرف در دستور کار است.

وی یادآور شد: حوزه جنوب استان نیز که شامل مناطق ساحلی دریای عمان نظیر شهرهای چابهار و کنارک می باشد در حوزه منابع بی به آب دریای عمان متکی است و در این راستا شیرین سازی منابع آب دریا برای تامین آب شرب این بخش از استان دنبال می شود.

ظرفیت سدهای استان سیستان و بلوچستان نظیر سد ماشکید، سد پیشین سرباز، سد زیردان در شهرستان چابهار هم در نشست امروز بحث و بررسی شد.

بررسی ظرفیت های آب ژرف در استان سیستان و بلوچستان محور دیگر بحث نشست امروز بود و در این خصوص آخرین وضعیت احداث حلقه های چاه که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور و وزارت نیرو در حال انجام است، مورد ارزیابی قرار گرفت.

در ادامه، مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور با بیان اینکه یکی از بحث ها در حوزه آب های ژرف بررسی دقیق و همه جانبه ظرفیت این آب هاست، گفت: در کنار این مساله، خرید تضمینی هم مطرح است که باید همکاری لازم در این خصوص صورت گیرد.

جمالی نژاد همچنین با اشاره به دیگر ظرفیت منابع آبی استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: موضوع شیرین سازی آب دریای عمان امروز به صورت یک تکلیف قانونی در آمده و در این خصوص همه دستگاهها باید برحسب تکلیف قانونی به وظیفه شان عمل کنند.

معاون عمرانی وزیر کشور در بخش پایانی صحبت های خود به پدیده فصلی مونسون در بخش های جنوب شرقی کشور اشاره داشت و گفت: این پدیده باران زا در صورت مدیریت صحیح یک ظرفیت است و شاهد این امر بودیم که بر اثر بارش های امسال روان آب های بسیار خوبی در استان سیستان و بلوچستان شکل گرفت که هدایت درست این روان آب ها می تواند کمک مهمی به حوزه تامین آب شرب و کشاورزی استان داشته باشد.

تعداد بازدید : ۹۰۳
(سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱) ۰۷:۴۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید